Nákup oveček
 
1. Koukáme se na zdravotní stav zvířat - suchý čumáček, zářivé oči, suchý zadeček, nepřerostlé paznehty - platí hlavně pro starší kusy (případně zda nožky nesmrdí - mohla by tam začínat hniloba), atd.
 
2. Zjistíme čím byla zvířata dosud krmena (nejlépe již před nákupem) a takovou potravu jim po příjezdu domů podáme. Vše navíc se přidává postupně, aby z toho nemělo zvíře průjem či se nenafouklo.
 
3. Ustájení - pokud je ovečka celoročně zvyklá venku, nebývá problém. Pokud má chovatel přes zimu zvířata ve stáji a nakupujeme zvířata v zimě, kupujeme je s tím, že pro ně máme též stáj. V opačném případě by mohla zvířata nastydnout.
 
4. Nepřevážíme vysokobřezí ovečky (ovce je březí 5 měsíců a osobně nedoporučuji převážet ovečku ve více než 4.měsíci březosti). Už jen kvůli stresu z chytání a převozu. 
 
5. Nakupujeme nejlépe z registrovaného hospodářství *(dobrý chovatel Vám s registrací, která je ze zákona povinná při chovu 1 a více kusu ovcí, rád pomůže). V evidenci se v případě koupě přes třetí osobu dá dohledat matka ovečky. V podstatě i otec, pokud je to jediný beran hlášený na tom určitém hospodářství. 
 
*Registrace je zdarma. Pouze hradíte ušní známky pro u vás odchovaná jehňata či pro ovečky z neregistrovaného hospodářství (ušní známka stojí kolem 3,-). 
 
 
Beránků se každoročně rodí převaha, tudíž sehnat ovečky/jehničky (ovečka, která ještě nerodila) je obtížné. Velmi podezřelé jsou pak inzeráty, kdy někdo nabízí větší množství pouze oveček a jehniček. Buď se mu opravdu zadařilo (což bych mu přála) nebo je velká pravděpodobnost, že je to překupník. Bohužel i takoví se u Quessanek najdou. :(

nákup jedinců vhodných do chovu

Čím více roste zájem o ouessantské ovečky, tím více lidí se dotazuje, jak správně vybrat pěkné ovečky či beránka.

 

Základem je vybírat jedince, kteří nejvíce splňují standard. Uvědomělý chovatel, který to nedělá jen pro zisk, by Vám sám měl vytipovat zvířata vhodná do chovu a zvířata, která se do chovu nepatří, kastrovat ( případě beránků) nebo prodat s tím, že se na nich nemá chovat. U jehniček to bývají komplikované porody jejich matky, úzká pánev, atd. Někdy se taková zvířata prodávají i s určitou slevou, ale bohužel někteří lidé toho zneužijí a dál na těchto zvířatech chovají. :( Též by si měli chovatelé uvědomit, že ne každý beránek patří do chovu a ani by ho tak neměli nabízet. 

 

U ostatních plemen je běžné, že se vybere špička z beránků a pouze ti zasahují dále do chovu, ostatní jsou vykastrováni a ponecháni jen na výpas či snědeni. Ano, i ouessanští beránci takto mohou skončit. A není to nic zvráceného, apod. V přírodě by se do chovu dostali též jen ti nejsilnější, nejvhodnější berani. Člověk tak musí sám nahradit přirozený výběr a určitě není vhodné do chovu pouštět všechny narozené beránky. I tak by se omezil věčný převis beránků na trhu. 

 

Není tak už výjimkou, kdy se lidí nadchnou pro miniovečky, koupí narychlo beránka a s hrůzou zjistí, že sehnat k němu ovečku je obtížné. A tak to bohužel dost často končí křížením s kamerunkama, romanovkami, atd. či samotným beránkem (pozor, nikdy nechovejte jen 1 ovečku! Ovce jsou stádová zvířata a samotná trpí!). 

 

Uvědomte si, že je sice možné koupit průměrného beránka i od 800,- ale zároveň od něj nemůžete chtít tak kvalitní potomky, což se též odráží na jejich ceně (a též poptávce po nich). Mělo by tak platit, čím dražší, tím kvalitnější. I když i na to pozor - pár lidí prodává za horentní sumy i nestandardní nebo rovnou křížené ovečky! Takže to také nelze paušalizovat. Zároveň mějte na paměti, že beran ovlivňuje všechny potomky. Pokud má menší vadu ovečka, dá se to vhodným výběrem berana "zachránit". Se "špatným" beranem toho ale moc nezlepšíte. 

 

Co doporučit? Vhodné je zajet se podívat k nějakému chovateli v okolí či si alespoň nechat poslat fotky, omrknout chov a pozeptat se na základní informace. Možná tak narazíte na zvířata, od kterých by jste chtěli své budoucí ovečky.

 

Nákup beránků do chovu aneb pozor na toulce

 
Při koupi beránka dbejte na to, aby se toulce otce točily min. 5 cm od hlavy! Též není na škodu poprosit o foto dědečka z matčiny strany. I ta ovlivňuje růst toulců syna! Opravdu to není dobré podceňovat a lepší je tomu předcházet než pak beranovi řezat toulce a přitom vědět, že už zplodil x jehňat, která to budou předávat dále. 
 
Vhodné toulce:
 
černý beran
 
 
nevhodné: