nákup jedinců vhodných do chovu

01.07.2011 21:44

Čím více roste zájem o ouessantské ovečky, tím více lidí se dotazuje, jak správně vybrat pěkné ovečky či beránka.

 

Základem je vybírat jedince, kteří nejvíce splňují standard. Uvědomělý chovatel, který to nedělá jen pro zisk, by Vám sám měl vytipovat zvířata vhodná do chovu a zvířata, která se do chovu nepatří, kastrovat ( případě beránků) nebo prodat s tím, že se na nich nemá chovat. U jehniček to bývají komplikované porody jejich matky, úzká pánev, atd. Někdy se taková zvířata prodávají i s určitou slevou, ale bohužel někteří lidé toho zneužijí a dál na těchto zvířatech chovají. :( Též by si měli chovatelé uvědomit, že ne každý beránek patří do chovu a ani by ho tak neměli nabízet. 

 

U ostatních plemen je běžné, že se vybere špička z beránků a pouze ti zasahují dále do chovu, ostatní jsou vykastrováni a ponecháni jen na výpas či snědeni. Ano, i ouessanští beránci takto mohou skončit. A není to nic zvráceného, apod. V přírodě by se do chovu dostali též jen ti nejsilnější, nejvhodnější berani. Člověk tak musí sám nahradit přirozený výběr a určitě není vhodné do chovu pouštět všechny narozené beránky. I tak by se omezil věčný převis beránků na trhu. 

 

Není tak už výjimkou, kdy se lidí nadchnou pro miniovečky, koupí narychlo beránka a s hrůzou zjistí, že sehnat k němu ovečku je obtížné. A tak to bohužel dost často končí křížením s kamerunkama, romanovkami, atd. či samotným beránkem (pozor, nikdy nechovejte jen 1 ovečku! Ovce jsou stádová zvířata a samotná trpí!). 

 

Uvědomte si, že je sice možné koupit průměrného beránka i od 800,- ale zároveň od něj nemůžete chtít tak kvalitní potomky, což se též odráží na jejich ceně (a též poptávce po nich). Mělo by tak platit, čím dražší, tím kvalitnější. I když i na to pozor - pár lidí prodává za horentní sumy i nestandardní nebo rovnou křížené ovečky! Takže to také nelze paušalizovat. Zároveň mějte na paměti, že beran ovlivňuje všechny potomky. Pokud má menší vadu ovečka, dá se to vhodným výběrem berana "zachránit". Se "špatným" beranem toho ale moc nezlepšíte. 

 

Co doporučit? Vhodné je zajet se podívat k nějakému chovateli v okolí či si alespoň nechat poslat fotky, omrknout chov a pozeptat se na základní informace. Možná tak narazíte na zvířata, od kterých by jste chtěli své budoucí ovečky.