Ovce porodila dvojčata, ale jedno jehně odmítla

27.04.2011 15:13

Ovce porodila dvojčata, ale jedno jehně odmítla

V roce 2008 se nám narodila dvojčátka od Amálky. Byli to dva beránci. Jednoho beránka bohužel odmítla.
 
NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je, aby se JEHNĚ NAPILO CO NEJDŘÍVE MLEZIVA(tj. tekutina ve vemínku ovce, která předchází ,,normálnímu´´mléku).
 
A jak poznám, že se jehně napilo/nenapilo? Pokud se jehně napije, začně kakat žlutooranžové hovínko - tj. smolku. Po pozření mleziva se totiž jehněti začnou rozlepovat střeva. Proto pokud se nenapije mleziva, nemůžete ho začít napájet ani mlékem od kozy(kravské se moc nedoporučuje pro jiné složení než má ovčí mléko) či umělým mlékem(viz seznam pod článkem).
 
Jehně sice dám k vemenu, ale nevím zda pije. Pokud jehně pije, VRTÍ OCÁSKEM. Pokud nevrtí, ale přesto má snahu se napít - tj. hledá cecek a ducá do vemena, aby se spustilo mléko, musíte mi pomoci. Pro správné kojení musí být 2 lidé - 1 člověk drží ovci(ze zkušenosti je naprosto zbytečné ovci donutit si lehnout - je to za prvé strašně nepřirozené - ovce kojí VŽDY ve stoje - a za druhé jehně by se tak ani nemohlo pořádně napít) a 2. člověk si obvykle musí lehnout na zem vedle ovce, chytnout jednou rukou tlamičku jehněte(samozřejmě nejdříve vložíme jehně pod ovci) a druhou rukou chytne cecek a vpraví ho jehněti do tlamičky. Jehně se zpravidla již chytí a saje, ale vytrvejte v leže. Stává se, že se pustí jednoho cecku s tím, že přejde ke druhému a zase ho nebude moci najít. Opět musíte jehněti pomoci.
 
Také se může stát, že ovce jehněti nebude chtít dát napít - tj. bude kolem sebe kopat (pozor na zranění jehněte, ale i vás samotných) a může se stát, že zadrží mléko. V tomto případě buď zavolejte veterináře, který ji píchne injekci na spuštění mléka(měl by vám doma nechat pár injekcí pro další kojení - s tím, že to ovci před dalším kojením píchnete sami) nebo budete muset jehně dokrmovat ručně.
 
Jak dlouho chytat ovci a přikládat nechtěné jehně než se ovce o něj začne starat sama?
 
Ovci je vhodné umístit do boxu. Jehně přikládáme dle potřeby - nejčastěji po 3 hodinách (věřte, že ono si bečením řekne samo) - tj. 8 x za den. Ano, je potřeba ho přikládat i v noci. Pokud to vydržíte 3 dny (u některých ovcí kratší, ale i delší dobu), máte skoro vyhráno.
 
Pokud nemáte box, kam by jste ovci mohli umístit a museli by jste ji složitě odchytávat ve velké ohradě, doporučuji se porozhlédnout v blízkém okolí po náhradní matce - tj. koze (osobně jsme byli v této situaci a beránka vypiplal chovatel koz z vedlejší vesnice na kozím mléku a flašce) nebo budete muset dokrmovat umělým mlékem.
 

Kde seženu umělé mléko pro jehňata?
 
Již více e-shopů nabízí umělé mléko. Osobní tip - https://www.equican.cz/kategorie/equican/ . Manželé Macháčkovi nabízí jak umělé mléko, tak různé dudlíky a pokud napíšete, že to spěchá, pošlou vám to co nejdříve. ;)
 

Seznam umělých mlék pro jehňata/kůzlata:
 
  • Jehněsan
  • Galacid O
  • Mikrop Ovis
Galacid a Mikrop najdete v obchůdku - EQUICAN - viz odkaz výše.
 
autorka: Z.Filikarová (www.uzviratek.blog.cz)